Michał Gramatyka
Ministerstwo Cyfryzacji
Sekretarz Stanu w Ministerstwie Cyfryzacji
Radca prawny, społecznik, wieloletni samorządowiec, Poseł na Sejm RP i pasjonat nowych technologii.
Doktor nauk prawnych, biegły sądowy, a także autor i współautor licznych prawniczych publikacji z dziedziny kryminologii. Wiedza prawnicza i doświadczenie w zarządzaniu były punktem wejścia do pracy w biznesie. W dużym polskim koncernie odpowiadał między innymi za organizację obsługi prawnej firmy. Budował centra usług wspólnych. Był ekspertem w jednej z renomowanych firm doradczych.
W ciągu kilkunastu lat pracy dla rodzinnego miasta Tychy był m.in. radnym i wiceprezydentem ds. gospodarki przestrzennej. Pełnił też rolę wicemarszałka województwa śląskiego w latach 2016-2018.
Poseł na Sejm RP IX i X kadencji.
W wolnych chwilach żegluje. Pasjonują go nowe technologie i dobre książki.
Prywatnie – ojciec dwóch synów.
Ewa Weber
Jedna z nielicznych kobiet w Polsce posiadająca doświadczenie w zarządzaniu i nadzorowaniu spółki z obszaru IT i Cyberbezpieczeństwa. Otrzymała Złoty Laur Umiejętności i Kompetencji 2012 w kategorii Menedżer-lider społeczno-gospodarczy za rozwiązania na rzecz samorządu i biznesu w zakresie rozwoju społeczeństwa informacyjnego. Wielokrotnie nagradzano projekty, którymi kierowała m.in.: Złota@2011-Samorządowy Lider Elektronicznej Administracji, Krajowy Lider Innowacji i Rozwoju, Lider Informatyki 2013 w kategorii Sektor Publiczny, Samorządowy Lider Zarządzania 2014 – Samorząd jako pracodawca, Lider Miejskich Innowacji.
Znalazła się na liście wydanej przez Polskie Towarzystwo Informatyczne 100 zasłużonych dla rozwoju kompetencji cyfrowych. Została laureatką konkursu
w kategorii 100 Wpływowych Kobiet Województwa Śląskiego. Posiada wieloletnie doświadczenie w zarządzaniu zarówno w sektorze publicznym, jak i prywatnym. Doradca ds. budowy strategii społeczeństwa informacyjnego Województwa Śląskiego. Została uhonorowana Srebrnym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa. Wiceprezydent Miasta Gliwice w latach 2020-2023.
Od grudnia 2023 pełni funkcję Dyrektora Generalnego Ministerstwa Aktywów Państwowych oraz kieruje pracami Zespołu ds. dobrych praktyk nadzoru właścicielskiego i odpowiada za obszar cyberbezpieczeństwa.
Dr inż. Jarosław Homa
Politechnika Śląska
Dr inż. Jarosław Homa jest absolwentem studiów na Politechnice Śląskiej w Gliwicach, ukończył dwa kierunki studiów odpowiednio na kierunku Automatyka i Robotyka, gdzie uzyskała tytuł inżyniera w specjalności sterowniki i systemy sterowania, a następnie na kierunku Informatyka w specjalności bazy danych, sieci i systemy komputerowe gdzie uzyskał tytuł magistra inżyniera z wynikiem bardzo dobrym. Ukończył studia doktoranckie na Politechnice Śląskiej w Gliwicach w dyscyplinie Informatyka techniczna – praca doktorska: Implementacja algorytmów synchronizacji urządzeń sieciowych SDN (ang. Software Defined Network, SDN) – uzyskała tytuł doktora inżyniera. Jego zainteresowania naukowe obejmują sieci komputerowe programowalne SDN, cyberbezpieczeństwo, systemy komputerowe. Jest
ekspertem z zakresu sieci komputerowych i cyberbezpieczeństwa, pełni funkcję z-cy dyrektora Centrum Cyberbezpieczeństwa, CISO Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Jest posiadaczem certyfikatu „Zarządzania Cyberbezpieczeństwem – Menedżer” wydanego przez PTI. Jest wykładowcą uczelni wyższych tj. Politechnika Śląska, Akademia PJATK, Akademia WSB. Prowadzi zajęcia na studiach MBA, na studiach podyplomowych CYBER SCIENCE
Śląskiego Centrum Inżynierii Prawa, Technologii i Kompetencji Cyfrowych. Z racji swojego wykształcenia jest ekspertem w systemach IT i OT. Jest ekspertem NCBiR w dyscyplinie Informatyka, jest członkiem PTI (Polskiego Towarzystwa Informatycznego). Jest członkiem ISSA Polska. Jest audytorem wiodącym systemu zarządzania bezpieczeństwem ISO 27001, systemy zarządzania ciągłością działania ISO 22301. Posiada certyfikaty zarządzania PRINCE2,
ITIL, AgilePM. Jest autorem publikacji w zakresie cyberbezpieczeństwa. Aktywnie buduje i wdraża rozwiązania SOC w kontekście zamian i wymagań ustawy KSC i NIS 2.
Agnieszka Olbrycht-Banach
Śląska Sieć Metropolitalna Sp. z o.o.
Prezes Spółki Śląska Sieć Metropolitalna Sp. z o.o.
Ponad 21-letnie doświadczenie zawodowe w samorządzie, w tym IT dla rozwiązań służących administracji publicznej. Od 16 lat zarządza zespołami ludzkimi, współtwórca nowoczesnych standardów wspierających zarządzanie w administracji samorządowej m.in. w zakresie informatyzacji usług publicznych, bezpieczeństwa informacji, finansów publicznych oraz polityki personalnej.
Od 30 kwietnia 2020 r. pełni funkcję Prezesa Zarządu Spółki Śląska Sieć Metropolitalna sp. z o.o., która jest operatorem telekomunikacyjnym Miasta Gliwice oraz działa w sektorach: usługi DATA CENTER, usługi telekomunikacyjne, usługi informatyczne, w tym NOC (w przygotowaniu SOC), usługi monitoringu wizyjnego, w tym na rzecz Miasta Gliwice pełnienie funkcji operatora Miejskiego monitoringu wizyjnego, pełnienie funkcji operatora szerokopasmowej sieci i dostawy Internetu dla ok. 100 podmiotów miejskich, pełnienie funkcji operatora Strefy Płatnego Parkowania w Gliwicach, zarządzanie obiektem Gliwice Centrum Przesiadkowe, usługi cyfrowej reklamy zewnętrznej.
W tym czasie Spółka zdefiniowała na nowo swoje cele, w szczególności skupiając się na zbudowaniu na rzecz Miasta Gliwic CyberTarczy, poprzez takie działania jak zapewnienie bezpiecznych usług telekomunikacyjnych czy standaryzacji teleinformatyki w miejskich podmiotach, jednocześnie przeorganizowując wewnętrzne procesy w kierunku zarządzania bezpieczeństwem informacji zgodnie z normą PN-EN ISO/IEC 27001:2017. Na dzień dzisiejszy przygotowuje się do utworzenia struktury SOC dla Miasta Gliwice, a także budowy Centrum Przetwarzania Danych wg klasy 3 normy EN 50600. Jednocześnie przygotowuje się do certyfikacji zintegrowanego systemu zarządzania bezpieczeństwem i ciągłością działania wg norm PN-EN ISO/IEC 27001:2023-08 oraz PN-EN ISO 22301.
Ukończyła Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, a następnie w ramach podnoszenia kompetencji menadżerskich studia podyplomowe z zakresu zarządzania i psychologii w biznesie oraz na Politechnice Śląskiej pierwszą edycję studiów Cyber Science Zarządzanie cyberbezpieczeństwem.
Dr hab. inż. Paweł Kasprowski
Śląskie Centrum Inżynierii Prawa, Technologii i Kompetencji Cyfrowych CYBER SCIENCE
Dr hab. inż. Paweł Kasprowski, prof. Politechniki Śląskiej zajmuje się problemami związanymi z zaawansowanym przetwarzaniem i analizą danych a także problematyką związaną z cyberbezpieczeństwem. Na Politechnice Śląskiej pełni funkcję zastępcy kierownika Katedry Informatyki Stosowanej, jest też uczelnianym koordynatorem Priorytetowego Obszaru Badawczego Sztuczna Inteligencja i Przetwarzanie Danych oraz zastępcą dyrektora międzyuczelnianego Centrum Cyber Science.
Jarosław Grzywiński
Prezes Zarządu NASK S.A.
Były Prezes Zarządu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, doradca strategiczny zagranicznych giełd papierów wartościowych (m.in. w Hongkongu, Kazachstanie, Turcji). W latach 2017-2019 członek Zarządu londyńskiej Aquis Exchange, jednej z największych globalnych platform tradingowych na świecie. Członek Okręgowej Izby Radców Prawnych w Warszawie, stypendysta Uniwersytetu w Bayreuth (Niemcy) oraz Uniwersytetu Oxford (UK), członek rad nadzorczych spółek publicznych i niepublicznych. Specjalista w zagadnieniach z zakresu corporate governance. International Partner w międzynarodowych kancelariach prawnych. Specjalista w projektach tworzenia strategii oraz organizacji finansowania przedsięwzięć inwestycyjnych. Szef praktyki rynków kapitałowych Business Centre Club.
Krzysztof Dyki
Prezes ComCERT, Grupa Asseco
Przed objęciem funkcji Prezesa ComCERT S.A. był między innymi autorem oprogramowania dla organów państwowych objętego ochroną informacji niejawnych. Współpracował z urzędami administracji rządowej, organami rządowej administracji zespolonej oraz jednostkami sektora finansów publicznych, w tym państwowymi instytucjami publicznoprawnymi.
W latach 2016-2017 współtwórca i Członek Zarządu spółki Aplikacje Krytyczne należącej do Ministerstwa Finansów, tworzącej analityczne systemy informatyczne wspomagające Administrację Podatkową i inne organy państwa w działalności karno-skarbowej oraz przeciwdziałaniu nieprawidłowościom finansowym. W latach 2017-2019 Członek Zarządu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych nadzorujący utrzymanie i rozwój systemów IT przetwarzających dane ponad 25 mln klientów ZUS i transakcje o wartości ponad 300 mld zł rocznie. Odpowiedzialny za cyfrowe wdrożenie reformy emerytalnej w roku 2017 oraz pozostałych projektów krajowych: centralizacji płatności składek społecznych (e-Składka), elektronizacji akt pracowniczych (e-Akta) i elektronizacji zwolnień lekarskich (e-ZLA).
Pełnił funkcję Członka Rady do Spraw Cyfryzacji powołanej przez Ministra Cyfryzacji, Członka Rady Naukowej NASK oraz Doradcy Komitetu Sterującego projektu elektronicznego dowodu osobistego (e-Dowód) – będąc powołanym łącznie przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministra Cyfryzacji oraz Ministra Zdrowia. Pełnił funkcję doradcy Prezesów wybranych spółek Skarbu Państwa. Jest członkiem Naukowo-Eksperckiej Rady Cyberbezpieczeństwa przy Wyższej Szkole Policji w Szczytnie. Posiada uprawnienia biegłego sądowego z zakresu IT, inżynierii wstecznej, cyberbezpieczeństwa i praw autorskich w IT.
Zuzanna Wieczorek
CEO/CTO Tekniska Polska Sp. z o.o.
Od Marca 2018 roku u steru firmy Tekniska Polska Sp. z o.o.
Od 18 lat profesjonalnie i hobbystycznie związana z tematyką inżynierii i bezpieczeństwa sieci komunikacyjnych w przemyśle OT/ICS.
Przeszła wiele ścieżek na mapie Industrial Data Communication – począwszy od technicznego wsparcia klienta, wsparcia sprzedaży, projektowania i wdrożeń, szkoleń, rozwoju produktu i biznesu, po współpracę międzynarodową.
Cały czas poszukuje wiodących trendów i problemów wymagających rozwiązania, które wyznaczają kierunek na przyszłość. Od kilku lat wraz z zespołem CyberSecurity Team Tekniska dyskutuje, edukuje, poznaje i analizuje tematykę i problematykę związaną z ryzykiem wynikającym z zagrożeń cybernetycznych i sposobem ich minimalizowania.
Inicjatorka konferencji CyberTek Tech Festival i społeczności #OTWarriors – platformy wymiany doświadczeń między światem IT i OT, oraz światem dostawców rozwiązań, w szczególności tych, związanych z cyberbezpieczeństwem sieci przemysłowych.
Autorka publikacji dotyczących inżynierii sieci przemysłowych, prelegentka i członkini rad programowych konferencji dedykowanych branżom związanych z infrastrukturą krytyczną i cyberbezpieczeństwem.
Tomasz Borkowski
PBSG SA
Dyrektor Sprzedaży, ukończył Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu, z wykształcenia ekonomista ze specjalizacją w obszarze ekonomii menadżerskiej. Posiada certyfikat Risk Manager ISO 31000. Z branżą IT jest związany od ponad 8 lat. W swojej codziennej pracy pomaga klientom z różnych gałęzi w poprawie bezpieczeństwa IT, a także automatyzacji procesów zarządzania ryzykiem. Uczestnik wielu szkoleń i konferencji, w których brał również udział jako prelegent. Koordynuje projekty zarówno w organizacjach z branży biznesu jak i administracji publicznej. Często bierze udział w spotkaniach dla kadr kierowniczych w trakcie których prezentuje funkcjonalności systemów informatycznych oraz doradza w zakresie projektów konsultingowych. Od 2016 roku pracował w PBSG jako Key Account Manager rozwijając swoją wiedzę oraz stale wspierając swoich klientów. Od 2023 roku już jako Dyrektor Sprzedaży rozwija własny zespół. Prywatnie lubi spędzać czas grając w siatkówkę plażową oraz jeżdżąc rowerze, pasjonat historii z szczególnym uwzględnieniem XX wieku. Mieszka w Poznaniu, do którego przyjechał lata temu z wielkopolskich mazur słynących z pięknej przyrody – Zbąszynia.
Marcin Kowalczyk
PBSG SA
Absolwent wydziału Informatyki i Gospodarki Elektronicznej Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. Certyfikowany ITIL Expert. W trakcie wieloletniej współpracy z firmą PBSG świadczył usługi doradcze, analityczne i szkoleniowe w zakresie wdrażania, doskonalenia i optymalizacji systemów zarządzania usługami IT w oparciu o najpopularniejsze międzynarodowe standardy. Ekspert w dziedzinie zarządzania usługami IT, bezpieczeństwa informacji, ciągłości działania i zarządzania ryzykiem w obszarze bezpieczeństwa informacji. Pełni rolę kierownika projektu i konsultanta wiodącego w projektach budowy systemów zarządzania, testach penetracyjnych oraz projektach wdrożeniowych specjalistycznych narzędzi informatycznych wspierających procesy IT oraz bezpieczeństwo informacji. W swojej dotychczasowej karierze zrealizował z sukcesem ponad 300 projektów wdrożeniowych oraz przeprowadził ponad 100 szkoleń. Prelegent na licznych konferencjach poświęconych tematyce zarządzania usługami IT, bezpieczeństwa informacji i Governance.
dr inż. Andrzej Bartosiewicz
Dyrektor Linii Biznesowej Cyberbezpieczeństwo, ENIGMA SOI
Doktor informatyk, 30 lat w branży IT, ekspert cyberbezpieczeństwa w obszarze IT oraz systemów automatyki przemysłowej – ICS. Absolwent informatyki Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, uzyskał doktorat z informatyki na Politechnice Warszawskiej.
Wiele lat pracował dla największych firm i koncernów światowych – CISO / Dyrektor Rozwoju Biznesu Cybersecurity w międzynarodowym koncernie zbrojeniowym Thales, Dyrektor Działu Bezpieczeństwa Korporacyjnego (CISO) w Grupie Netia, Dyrektor Departamentu Bezpieczeństwa i Ciągłości Biznesowej (CISO) w Polskiej Grupie Energetycznej, Dyrektor Bezpieczeństwa (CISO) w KOMBUD. Obecnie Dyrektor Linii Biznesowej Cyberbezpieczeństwo w ENIGMA.
CEO w kalifornijskim start-up technologicznym z obszaru cyberbezpieczeństwa – Yonita Inc. Przez 9 lat zarządzał domeną „.PL” jako dyrektor Działu Domen w NASK. Swoją karierę zaczynał w COMARCH, który opuszczał jako Dyrektor Wykonawczy / Dyrektor Centrum Systemów ERP.
Przez 4 lata pełnił funkcję Przewodniczącego Rady Dyrektorów międzynarodowej organizacji CENTR. Prowadził liczne projekty międzynarodowe z obszaru cyberbezpieczeństwa na rzecz Komisji Europejskiej na Bałkanach oraz reprezentował Rząd RP w Międzynarodowej Unii Telekomunikacyjnej (ITU) w Genewie. Członek Rady Naukowej Centrum Badawczego „Cyberbezpieczeństwo” Politechniki Warszawskiej oraz założyciel i prezes stowarzyszenia CISO #Poland.
Posiada poświadczenie bezpieczeństwa NATO SECRET / ESA SECRET / UE SECRET.
Ekspert w zakresie norm i regulacji międzynarodowych – IEC 62443, NIST CSF, NIS2, DORA. Audytor Wiodący ISO 27001, Audytor Wiodący ISO 22301, ISA/IEC 62443 Cybersecurity Fundamentals Specialist, Certified Information Security Manager (CISM), posiadacz licznych certyfikatów m.in. Dragos, Fortinet, ICSJWG, CISA
Sławomir Świder
zastępca dyrektora Biura Obsługi Informatycznej i Telekomunikacyjnej Urzędu Miasta Rzeszowa
Absolwent Politechniki Rzeszowskiej kierunek – Informatyka oraz Politechniki Wrocławskiej z zakresu telekomunikacji.
Jest autorem koncepcji Miejskiej Sieci Teleinformatycznej – opartej na systemach bezprzewodowej transmisji danych, która stanowi podstawę dla wdrażania wielu projektów z zakresu SmartCity w Rzeszowie
Marta Tartanus-Oryszczak
Absolwentka Wydziału Ekonomii Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach (specjalność: gospodarka miejska i regionalna).
Związana z Urzędem Miejskim w Gliwicach od października 2003 roku. W latach 2007 – 2008 pełniła funkcję zastępcy naczelnika Biura Prezydenta Miasta i Rady Miejskiej, a od 14 lipca 2008 r. objęła stanowisko naczelnika Biura Zarządzania Płynnością Finansową, tworząc ten wydział od podstaw i kierując nim ponad 13 lat. Od 3 stycznia 2022 roku pełni funkcję sekretarza miasta Gliwice.
Odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie Urzędu, nadzoruje sprawy związane z systemem zarządzania bezpieczeństwem informacji, koordynuje i nadzoruje obsługę klientów Urzędu i wdrażanie systemów zarządzania, podlegają jej sprawy z zakresu polityki kadrowo-płacowej. Prowadzi także nadzór nad realizacją zadań z zakresu funkcjonowania urzędu stanu cywilnego, spraw obywatelskich, w tym organizacją wyborów i referendów oraz komunikacji i informatyzacji. Odpowiada również za współpracę z Radą Miasta i jednostkami pomocniczymi miasta.
Od 8 stycznia 2024 r. pełni również funkcję Przewodniczącej Zarządu Śląskiego Forum Sekretarzy, przy Ośrodku Kształcenia Samorządu Terytorialnego im. W. Pańki Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej w Katowicach.
Grzegorz Frugalski
Sekretarz miasta Sosnowiec od 2013r., a pracę w samorządzie rozpoczął w 2004r. Dotychczas zawodowo reprezentował środowisko będąc przewodniczącym i członkiem zarządu Krajowej Rady Forów Sekretarzy oraz Śląskiego Forum Sekretarzy. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach (d.Akademia Ekonomiczna), Ecole française de modernisation industrielle, reconversion et développement régional (Politechnika Katowice/Ecole Nationale Supérieure des Mines de Nancy , MBA (WSB), w chwili obecnej jest słuchaczem drugiej edycji Studiów Podyplomowych „Sztuczna inteligencja w biznesie i sektorze publicznym” w Szkole Głównej Handlowej.
Przed rozpoczęciem pracy w samorządzie terytorialnym pracował w spółkach prawa handlowego w sektorze bankowym, budownictwa i motoryzacji.
Witold Staniszkis
Google Cloud Poland
Specjalista z bogatym doświadczeniem w dziedzinie zarządzania finansów i cyberbezpieczeństwem.
Magister finansów i bankowości Akademii Leona Koźmińskiego ukończył również podyplomowe studia z zakresu Zarządzanie Cyberbezpieczeństwem.
Od ponad 25 lat związany z branżą IT, od spółki zajmującej się produkcją i wdrażaniem systemów klasy Business Process Management Rodan Systems SA, poprzez Integratora Integrated Solutions, Cisco Systems a obecnie Google Cloud.
Wspólnym mianownikiem, łączącym jego doświadczenia, jest niezmiennie Sektor Publiczny, od samorządów poprzez urzędy centralne i uczelnie wyższe.
Obecnie odpowiada w Google Cloud Poland za rynek publiczny, gdzie dzięki swojemu doświadczeniu, w dostarczaniu innowacyjnych rozwiązań, które spełniają wyjątkowe potrzeby tego sektora, a w szczególności przetwarzanie w chmurze, cyberbezpieczeństwo i transformację cyfrową.
Piotr Moroz
Netia S.A.
Zarządza zespołem reagowania na Incydenty Komputerowe (CSIRT) i Security Operations Center w Netii. Posiada wieloletnie doświadczenie w instytucjach finansowych oraz telekomunikacyjnych w zarządzaniu zespołami oraz wdrażaniu rozwiązań bezpieczeństwa w zakresie cyberbezpieczeństwa, bezpieczeństwa informacji, bezpieczeństwa fizycznego, ciągłości działania, wdrażania ISO 27001, wymagań dla operatorów Infrastruktury Krytycznej.
Karol Wróbel
jest doświadczonym liderem z 20-letnim stażem w obszarach cyberbezpieczeństwa oraz IT. Obecnie pełni funkcję Dyrektora Działu Cyberbezpieczeństwa i Dyrektora Departamentu Informatyki, gdzie odpowiada za świadczenie usług cyberbezpieczeństwa, projektowanie i wdrażanie nowoczesnych rozwiązań zapewniających ochronę infrastruktury, kluczowych zasobów i ciągłość operacyjną organizacji. Posiada szerokie doświadczenie managerskie, jak i techniczne m.in. jako programista, administrator systemów i sieci, architekt rozwiązań cyberbezpieczeństwa i IT oraz audytor bezpieczeństwa.
W trakcie swojej kariery brał udział w wielu złożonych projektach w Polsce i poza granicami kraju, tworząc i rozwijając nowe produkty oraz usługi cyberbezpieczeństwa, jak również doradzając firmom w optymalizacji procesów biznesowych, technologicznych i bezpieczeństwa.
Znany z umiejętności negocjacyjnych i komunikacyjnych, regularnie występuje jako prelegent na konferencjach branżowych, dzieląc się swoją wiedzą i doświadczeniem w zakresie cyberbezpieczeństwa oraz technologii informacyjnych. Jego praktyczne podejście, połączone z głęboką wiedzą techniczną i biznesową, sprawia, że jest cenionym ekspertem w swojej dziedzinie.